Zresztą nie tylko mamo! Tato, wujku, ciociu, babciu, dziadku, czytajcie mi wszyscy. Od samego urodzenia! A ponieważ dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki, może z tej okazji warto pomyśleć o powiększeniu biblioteczki naszego dziecka? Poniżej przedstawiamy książkowe premiery, które na pewno mu się spodobają!

 

I. DLA TYCH NAJMŁODSZYCH

 

 

KSIĘGA RYKÓW

(wyd. Dwie Siostry)

Premiera: 9 maja 2018

 

 

 

Po bestsellerowej Księdze dźwięków, przyszedł czas na ryki. W kolejnej książce francuskiej ilustratorki Soledad Bravi czeka nas mnóstwo głośnej zabawy – piski, hałasy, krzyki, kwiki. Wszystkie ryki, które wydają z siebie zwierzęta. Małe, duże, dzikie, oswojone, egzotyczne i te lepiej nam znane. Bo to, że krowa muczy, wiemy wszyscy. Mało kto wie natomiast, że na przykład hieny chichoczą, delfiny gwiżdżą, a papugi… papugują!

 

 

NIE PŁACZ, KRÓLICZKU

(wyd. Dwie Siostry)

Premiera: 25 kwietnia 2018

 

 

 

Mały Króliczek, stworzony przez niemieckiego ilustratora Jorga Muhle, towarzyszył już dzieciom podczas kąpieli i w trakcie zasypiania. Teraz będzie przy nich kiedy się przewrócą, albo, gdy coś je zaboli. Przytuli, pocieszy, przyklei plasterek. Idealna książka na mniejsze i większe kontuzje na placu zabaw czy w żłobku.

 

 

JEDŹ! JEDŹ! STÓJ!

(wyd. Babaryba)

Premiera: 10.05.2018

 

 

 

Coś dla wielbicieli pojazdów budowlanych. Poznamy tu całe mnóstwo wywrotek, holowników, koparek, ciężarówek. Wszystkie mają ważne zadania do wykonania na placu budowy. Robi się z tej okazji wielkie zamieszanie. Na szczęście całym tym szalonym ruchem zawiaduje Mały Zielony i Mały Czerwony. Razem są w stanie poskromić i zorganizować pracę wszystkich maszyn. Świetne wprowadzenie do nauki o ruchu drogowym i sygnalizacji świetlnej.

 

 

KICIA KOCIA I NUNUŚ – NIE, NUNUSIU! TAK, NUNUSIU!

(wyd. Media Rodzina)

Premiera: 22.05.2018

 

 

Ulubiona bohaterka maluchów opiekuje się swoim młodszym bratem Nunusiem, który właśnie przechodzi swój mały bunt. Wylewa herbatę, rysuje po ścianie, kopie krzesło. Kicia Kocia tłumaczy mu, dlaczego nie powinien tak robić i podpowiada, co mógłby robić zamiast tego, żeby dobrze się bawić i nie powodować szkód. Niezależnie od tego, czy wierzycie w bunt dwulatka, czy nie, ta książka przyda się na ten, nierzadko gorący okres w życiu rodziców.

 

II. DLA TROSZKĘ STARSZYCH

 

 

KRÓLIK I MISIA

(wyd. Zielona Sowa)

Premiera: 4.04.2018

 

 

 

Trzecia część przygód miłej, kochanej Niedźwiedzicy i jej przyjaciela, lekko zgryźliwego Królika. Na drodze tej uroczej dwójki staje tajemniczy, dziwnie wyglądający przybysz. Czy to maleńka, słodka sówka, czy raczej przerażający potwór, przed którym trzeba uciekać? I czy to możliwe, że Królik właśnie poznał stworzenie, które ma bardziej od niego niesmaczne zwyczaje? Wszystkie te zagadki, a także proces ich rozwiązywania to masa śmiechu. Dla rodzica i dziecka. I sporo przyjemnej nauki o prawdziwej przyjaźni i akceptacji.

 

 

MĄDRA MYSZ. LECIMY SAMOLOTEM

(wyd. Media Rodzina)

Premiera: 26.03.2018

 

 

 

Jeśli masz w domu wielbiciela lotnictwa, samolotów i podniebnych podróży, w waszej biblioteczce nie może zabraknąć tej książeczki. Poznajemy w niej Anię, która za chwilę poleci samolotem. Ale wcale nie jako pasażer. Siedzi w kabinie pilotów. I ma do pana kapitana mnóstwo pytań: skąd wie, jaką trasą ma lecieć, którędy wlewa się do samolotu paliwo, co trzeba zrobić przed startem. Dużo ciekawej wiedzy podanej w przystępny i przyjemny sposób.

 

 

MÓJ WIELORYB

(wyd. Znak)

Premiera: 14.05.2018

 

 

Historia, która jest najlepszym dowodem na to, że każdy z nas, szczególnie dziecko, potrzebuje bliskiego przyjaciela. Ta opowieść wzruszy nie tylko małych czytelników. Poznajemy w niej chłopca o imieniu Noi. Pewnego dnia, po gwałtownej burzy, znajduje on na plaży małego wieloryba. Od razu postanawia się nim zaopiekować i zabiera go do domu. W końcu przecież wanna będzie świetnym domkiem dla jego nowego przyjaciela. Czy aby na pewno?

 

MASKARADA

(wyd. Zakamarki)

Premiera: 15.03.2018

 

 

 

 

Trzeba przyznać, że mrówkojad i orzesznica tworzą całkiem nietypową, ale wyjątkowo uroczą parę przyjaciół. Znamy ich już z poprzednich książek szwedzkiej autorki Lotty Olsson. W tej części wybieramy się razem z nimi na bal przebierańców, organizowany przez jeżozwierza. Co prawda orzesznica nie za bardzo ma ochotę na wyjście, ale w końcu daje się namówić. Wszystko dzięki pewnej sztuczce. Cóż to takiego białe kłamstwo? I czy, jeśli istnieje kłamstwo białe, to jest też kłamstwo czarne? Ta książka wszystko wyjaśni!

 

III. DLA NAJSTARSZYCH

 

 

 

BIBLIA  OPOWIEDZIANA I OBJAŚNIONA

(wyd.Papilon)

Premiera: 18.04.2018

 

 

Biblia może być dla młodszych czytelników dużym wyzwaniem. No chyba, że przedstawimy mu ją w sposób, w jaki zrobił to francuski autor Jean-Michel Billioud. W fascynujący, ciekawy, dynamiczny sposób opowiedział 60 najważniejszych wątków.  Poznamy historię Adamy i Ewy, Mojżesza, króla Dawida, Hioba czy Jezusa. Całość opisana jest tak, że będzie świetną lekturą nie tylko dla osób wierzących.

 

 

KEFIR W KAIRZE. RYMOWANY PRZEWODNIK PO MIASTACH ŚWIATA

Premiera: 23.05.2018

 

 

 

Geografia, poezja i dobra zabawa w jednym. Michał Rusinek zabiera dzieci w podróż dookoła świata. I udowadnia, że do zwiedzania wystarczy wyobraźnia i atlas czy globus. Pełne poczucia humoru, wpadające w ucho rymy, w połączeniu z ciekawymi ilustracjami Joanny Rusinek dają nam nietypowy, świetny atlas geograficzny. I zachęcają do jeszcze bardziej intensywnego poznawania świata.

 

 

ART. INNYMI SŁOWY. NIEZWYKŁE SŁOWA ZRÓŻNYCH STRON ŚWIATA

(wyd. Egmont)

Premiera: 18.04.2018

 

 

Ta książka też zabiera nas w podróż dookoła świata. Ale inną niż poprzednia… Poznamy w niej niezwykłe, dziwne słowa z różnych stron świata. Wiecie na przykład, że w Japonii istnieje specjalne, jedno słowo, które opisuje kupowanie książek, nieczytanie ich i gromadzenie na półkach. Po japońsku to po prostu… TSUNDOKU! Dzięki tej książce znajdziemy odpowiednie słowa, na określenie zjawisk czy rzeczy, których wcześniej nie umielibyśmy określić jednym słowem.

 

 

ALPHA, BRAVO, CHARLIE. O KODACH NA MORZU

(wyd. Egmont)

Premiera: 18.04.2018

 

Pierwsza na rynku i w ogóle pierwsza w historii książka dla dzieci o kodach nautycznych. Flagi sygnałowe, alfabet Morse’a, alfabet fonetyczny, sygnalizacja semaforem – właśnie w ten sposób marynarze porozumiewali się ze sobą na wzburzonych wodach przez wszystkie wieki. Nawet i dziś nierzadko korzystają z tych kodów. Zresztą kto powiedział, że można się nimi porozumiewać tylko na morzu. Można zakodować nimi każdą tajemnicę!

 

 

KIM ONI SĄ, CI MUZUŁMANIE?

(Wyd. Czarna Owca)

Premiera: 4.04.2018

 

 

 

Książka bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach. Zuzanna Pol, arabistka, reporterka i fotografka, po latach pisania reportaży o świecie arabskim, postanowiła stworzyć książkę dla dzieci o tej tematyce. Bo przecież wokół świata arabskiego narosło mnóstwo nieprawdziwych, krzywdzących stereotypów. W tej książce autorka stara się je odczarować. Uczy tolerancji, wyjaśnia różnice między nami, opowiada ciekawostki. I robi to naprawdę pięknie i mądrze.

 

 

AMORY, ZALOTY I PODBOJE, CZYLI NIESAMOWITE HISTORIE O ROZMNAŻANIU W ŚWIECIE PRZYRODY 

(Wyd. Babaryba)

 

 

 

Jedno z ulubionych dziecięcych pytań? „Skąd się biorą dzieci?”! Ta książka po części zaspokoi ich ciekawość. Wyjaśnia, w jaki sposób rozmnażają się rośliny i zwierzęta. I pokazuje, na  jak wiele ciekawych i śmiesznych sposobów do tego dochodzi. Okazuje się, że na randki chodzą nawet bakterie, skarabeusz uwodzi swoją wybrankę kulką…kupy, a modliszka odgryza swojemu partnerowi głowę! Jak widać, w lesie, na łące i pod wodą sporo się dzieje! A wszystko to wyjaśnia Szymon Drobniak, doktor biologii ewolucyjnej i zoologii.

Marysia Dąbrowska

Dziennikarka, absolwentka szkoły filmowej w Łodzi. Przez wiele lat pracowała w magazynie Joy, w którym prowadziła dział urody i pełniła obowiązki zastępcy redaktor naczelnej. Od ponad roku jej zainteresowania krążą bardziej wokół tematów macierzyńskich. Uwielbia gotować i jeść. Planować podróże i podróżować. A także czytać książki, najchętniej swojemu synkowi.

Dodaj komentarz

Chcemy być z Tobą w stałym kontakcie.

Zostaw swojego maila, aby otrzymać darmowe inspiracje, informacje o naszych akcjach, promocjach i najnowszych postach.

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych i otrzymywanie od mamawokolicy.pl informacji handlowych.