Dzień Matki raz w roku? To zdecydowanie zbyt rzadko. Praca i trud, które codziennie wkładamy w wychowanie naszych dzieci, choć piękne i wzniosłe, zasługują na zdecydowanie częstsze docenianie. I nie chodzi nam wcale o kwiatki, bombonierki i laurki. Choć, trzeba przyznać, tego nigdy za wiele… Czemu w ogóle poruszamy temat Dnia Matki w styczniu? Mamy dla ciebie propozycję nie do odrzucenia!

ZA DUŻO NA GŁOWIE

Co powiesz na Dzień Matki raz w miesiącu? Taki dzień, w którym możesz wziąć głęboki oddech, wziąć wolne od domowych obowiązków (albo przynajmniej trochę wolnego), porządnie wypocząć i zadbać o siebie. Taki, w którym to, o twoje samopoczucie zatroszczą się domownicy. Taki, w którym  w końcu możesz doczytać książkę, obejrzeć bez pauzowania film, pójść z przyjaciółką do kina, do teatru, na wystawę, na kawę. Albo po prostu, najzwyczajniej w świecie nic nie robić. Brzmi kusząco? Brzmi. Ale jak oni sobie poradzą? Poradzą. Matki biorą na siebie zdecydowanie za dużo. Dużo więcej niż ojcowie. Nawet, jeśli związek świetnie funkcjonował na partnerskich zasadach, pojawienie się dziecka zaburza tę równowagę. Pokazują to wszystkie badania. Według danych Fundacji MaMa tylko 4% mężczyzn robi w domu pranie, 6% sprząta, ponad 30% przyznaje, że w dni powszednie nie robi w domu nic. W dni powszednie 44% ojców spędza z dziećmi mniej niż godzinę dziennie. Jedynie 6% mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego, a 2% korzysta z urlopu wychowawczego. Reszta procentów należy do mam. A przecież tak samo jak ojcowie, w większości przypadków, jesteśmy aktywne zawodowo. Wina za taki nierówny podział ról nie leży tylko po stronie panów. Niektóre badania dowodzą, że matki, szczególnie te świeżo upieczone, mają tendencję do przejmowania kontroli nad wszystkim: opieką nad dzieckiem, domem, sprawami bieżącymi. Również nad tym, ile czasu ojciec poświęca dziecku i w jaki sposób to robi. No bo w końcu kto lepiej zrobi to niż my? Taka sytuacja sprawia, że na głowie matki ląduje cała logistyka domowa. W końcu, bez jej akceptacji, nic nie może być w domu zrobione. Nawet jeśli ta sytuacja zaczyna ją powoli męczyć. A im dziecko większe, tym więcej tych decyzji do podjęcia i obowiązków do ogarnięcia. Stąd już bliska droga do przemęczenia i kompletnego braku czasu dla siebie.

MATKA TEŻ CZŁOWIEK

Nie miejmy więc żadnych oporów czy wyrzutów sumienia w wygospodarowaniu czasu dla siebie i dla swoich pasji. W końcu stara prawda mówi, że szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko, a to już naprawdę bardzo poważny argument, z którym nie warto zadzierać. Dlatego warto zorganizować sobie raz w miesiącu dzień, kiedy odpuszczamy i dajemy się rozpieszczać. I oczywiście, wcześniej, o tej nowej, domowej tradycji, warto poinformować pozostałych domowników, szczególnie męża. I zaangażować do pomocy na przykład dziadków czy opiekunkę. Inspiracją dla nas niech będzie sposób obchodzenia Dnia Matki w krajach byłej Jugosławii. Tam, z samego rana, dzieci zakradają się do sypialni rodziców i przywiązują mamę do łóżka.  Po przebudzeniu, aby się wydostać z „niewoli”, mama musi przekupić dzieci słodyczami, które wcześniej na tę okazję przygotowała. „Uwolniona” mama pozostaje cały dzień w łóżku, a w obowiązkach wyręczają ją dzieci. Błoga wizja. Czemu by nie wprowadzić jej w naszych domach co miesiąc? Może przyjmie się tak dobrze, że trzeba będzie Dzień Matki obchodzić co tydzień?

Co miesiąc, przed 26 będziemy podpowiadać, jak można poświętować 😊 Nauczmy się odpoczywać!

 

Marysia Dąbrowska

Dziennikarka, absolwentka szkoły filmowej w Łodzi. Przez wiele lat pracowała w magazynie Joy, w którym prowadziła dział urody i pełniła obowiązki zastępcy redaktor naczelnej. Od ponad roku jej zainteresowania krążą bardziej wokół tematów macierzyńskich. Uwielbia gotować i jeść. Planować podróże i podróżować. A także czytać książki, najchętniej swojemu synkowi.

Dodaj komentarz

Chcemy być z Tobą w stałym kontakcie.

Zostaw swojego maila, aby otrzymać darmowe inspiracje, informacje o naszych akcjach, promocjach i najnowszych postach.

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych i otrzymywanie od mamawokolicy.pl informacji handlowych.