Polska ruszyła na majówkę. W tym roku będzie ona wyjątkowo długa i, jak zapewniają prognozy pogody, wyjątkowo ciepła. Niezależnie jednak od tego, czy będziesz spędzać ją aktywnie, leniwie, z przygodami, na łonie natury czy w mieście, jedno jest pewne: prawie na pewno będziesz ją spędzała z dziećmi. Zobacz, jakie imprezy w Twojej okolicy mogą Was zainteresować!

 

WARSZAWA

1 maja rusza Multimedialny Park Fontann! Start co prawda o 21:00, ale może te bardziej wytrwałe dzieci doczekają do tej godziny? Naprawdę warto! Tym razem pokazywane będą legendy o warszawskim księciu, który zamieniony został… w niedźwiedzia.

Również 1 maja swoją działalność wznawiają Warszawskie Linie Turystyczne. Dzieci do 7. roku życia przeprawiać się przez Wisłę będą za darmo. Do wyboru aż cztery trasy.

W Łazienkach  jak co roku czeka na odwiedzających Piknik Europejski, w ramach którego zwiedzimy Łazienki za darmo, posłuchamy występu orkiestry i weźmiemy udział w przeróżnych warsztatach, zabawach czy paradach.

Od 29 kwietnia aż do 8 maja trwać będzie Najdłuższa Majówka Muzyczna, czyli mnóstwo występów młodych talentów, chórów, koncerty chopinowskie i potańcówki.

Sporo atrakcji dla dzieci przygotowała też dziecięca księgarnia Badet. Dzieci w wieku szkolnym będą mogły skorzystać z pełnej twórczych zabaw w ramach Architektonicznej majówki, a dla tych młodszych przygotowane zostały Literackie Pikniki. Będzie okazja poznać bliżej ukochanych bohaterów dziecięcych książek: Kicię Kocię, Alberta i słonia Elmera!

 

KRAKÓW

Od 1 do 3 maja Żywe Muzeum Obwarzanka zaprasza na Majówkę w Muzeum Obwarzanka. Drzwi stoją dla zwiedzających otworem, a dodatkowo, codziennie o 12:00 i o 14:00 planowane są pokazy produkcji obwarzanka. Pozostając wciąż w klimacie kulinarnym, polecamy też Warsztaty Czekoladowe dla dzieci. Odbędą się 5 i 6 maja w kawiarni Stopklatka. W programie trochę historii czekolady, nauka tworzenia opakowań, własnoręczna dekoracja i oczywiście degustacja!

 

ŁÓDŹ

4 maja zapraszamy na Księży Młyn, gdzie odbędzie się ANIMAjówka – prezentowane będą filmy animowane i wiele innych atrakcji dla dzieci. 5 maja wpadnijcie do ogrodu botanicznego. Rozpoczyna się cykl przyrodniczy dla dzieci i dorosłych o nazwie „Co żyje w stawie”.

 

WROCŁAW I OKOLICE

Wrocław opanują krasnoludki, czyli mini wizytówka miasta. Organizatorzy stworzą Gitarową Orkiestrę Krasnoludków, dlatego warto przebrać się za krasnala, wziąć ze sobą jakikolwiek instrument i dołączyć do niezwykłej orkiestry. Podczas imprezy, oprócz sporej dawki muzyki, nie zabraknie zabaw, gier i warsztatów dla najmłodszych. Każdy śmiałek otrzyma specjalny certyfikat krasnoludka z gitarą!  To wszystko to tylko rozgrzewka przez biciem Gitarowego rekordu Guinessa, który będzie miał miejsce 1 maja.

Na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych w dniach 1-3 maja odbędzie się Majówka na Partynicach. Wraz z nim kiermasz zdrowej żywności i warsztaty pozyskiwania miodu czy kiszenia kapusty. Na dzieci czeka spora strefa zabaw, a w niej tory przeszkód, dmuchańce, basen z kulkami i zjeżdżalnie.

Dobrym pomysłem na spalenie kalorii, które zjemy na Partynicach, będzie 4. Kobierzycki Bieg z Konstytucją. Oprócz długich dystansów, przygotowano też dwa krótsze odcinki, na których spokojnie mogą się sprawdzić młodsi biegacze: 1120 m i 2240 m.

 

TORUŃ

W mieście piernika odbywać się będzie mnóstwo imprez dla młodszych i starszych! 30 kwietnia na Rynku Staromiejskim czeka nas spektakl Legendy Toruńskie, a następnie oprowadzanie po Dworze Artusa.

Wiele niespodzianek przygotowało na przykład Centrum Sztuki Współczesnej w ramach Majówki w CSW.

W Domu Muz z kolei 1 maja odbędzie się spotkanie Majowe nastroje piknikowe, podczas którego najmłodsi nauczą się projektować wzory na serwety i będą mogli wziąć udział w licznych zabawach plenerowych.

1 maja rozpocznie się również Majówka Rycerska na Zamku Krzyżackim, a w jej ramach jarmark regionalny, inscenizacje historyczne i pokazy walk rycerskich.

4 maja w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty przedszkolne „Mały Naukowiec”.

 

DĄBROWA GÓRNICZA

Najwięcej atrakcji znajdziesz na Festiwalu Dębowy Maj (1-3 maja). Mnóstwo sportowej rywalizacji, dmuchany tor przeszkód, warsztaty plastyczne, zabawy i konkursy rodzinne, jeden z największych w Europie dmuchanych placów zabaw dla dzieci i tor przeszkód, koncerty, teatr ognia, a nawet… atak kosmitów. Uff, gości, którzy odwiedzą Park Zielona lub Pogorie będą mieli ręce pełne roboty!

Z kolei w parku wodnym Nemo-Świat Rozrywki od 30 kwietnia do 2 maja wszystkie dzieci w wieku od 3 do 10 lat będą mogły korzystać ze wszystkich atrakcji zaledwie za jedną złotówkę!

 

SOSNOWIEC

Atrakcje zaczynają się tutaj 1 maja. Właśnie wtedy, w południe rusza parada i korowód z okazji Pikniku Europejskiego, potem zagra Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Następnego dnia w ogrodach jordanowskich czeka na dzieci dużo konkursów i animacji. 3 maja odbędzie się z kolei sporo imprez dla wielbicieli rowerów: impreza rowerowa przed dworcem kolejowym, a następnie, o 15:00 start X edycji Zagłębiowskiej Masy Krytycznej.

 

BYTOM

Dzień Flagi można będzie świętować w Parku Miejskim im. Franciszka Kahla. Z tej okazji odbędzie się specjalna gra terenowa dla dzieci pod hasłem „Tropem Flagi” a także akcja plastyczna, w ramach której maluchy na specjalnie przygotowanych biało czerwonych karteczkach będą mogły malować swoje marzenia, dotyczące przyszłości. Następnego dnia można wziąć udział w Bytomskim Biegu Konstytucji 3 Maja.

 

KIELCE

Wielbiciele gier terenowych koniecznie niech odwiedzą Park Miejski w Kielcach. Odbędzie się tam gra Majowa Jutrzenka – pełna zadań i wyzwań zabawa dla całej rodziny. W pobliskich Bielicach również warto wpaść na organizowany przez Hutę Szkła Majowy Piknik w Osadzie Średniowiecznej. Cofniemy się trochę w czasie i zobaczymy, jak żyło się kilkaset lat temu. Czekają nas warsztaty wikliniarskie, pszczelarskie, stolarskie, warsztaty lalek motanek, a także prezentacje średniowiecznych rzemiosł.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

Tutaj majówkę można spędzić zdecydowanie aktywnie. Wszyscy fani ruchu zapisać mogą się na II Bieg Konstytucji Marszobieg, który ruszy 3 maja o godzinie 14:00. Do przejścia uczestnicy będą mieli 2 km. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

 

PACANÓW

Od 1 do 6 maja w Europejskim Centrum Bajki odbywać się będzie Festiwal Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Jeśli będziecie akurat gdzieś w okolicy Mielca, Sandomierza czy Kielc, wpadnijcie! Festiwal pełen jest ciekawych, niezwykłych wydarzeń towarzyszących: od masowego flash moba podczas którego kilkadziesiąt osób będzie na głos czytać książki, przez warsztaty detektywistyczne, kaligraficzne, filozoficzne, aż po spotkania autorami i zajęcia na których poznamy tajniki robienia półek na książki, notesów czy zakładek.

 

WAŁBRZYCH I OKOLICE

Tegoroczna majówka w Wałbrzychu to m.in. Moc Maszyn, która potrwa od 30 kwietnia do 3 maja. Wielbiciele ryku maszyn, silników, motoryzacyjnych nowinek i historycznych egzemplarzy będą w siódmym niebie. Szczególnie, że dla tych młodszych fanów również przewidziano sporo zabawy. Każdy z czterech dni będzie miał inny motyw tematyczny i inne atrakcje.

Nieopodal, na Zamku w Książu odbywać się będzie w tym samym terminie Festiwal Kwiatów i Sztuki. Będzie to dobra alternatywa dla bardziej męskiego festiwalu samochodowego. Obchodzony będzie już po raz 30. – szczególnie widowiskowo. Na gości czekają zachwycające girlandy kwiatów, aranżacje florystyczne, występy artystyczne, pokazy rycerskie, warsztaty tworzenia drzewek bonsai, Kącik Małego Odkrywcy Tajemnic czy prawdziwe obozowisko rycerzy.

 

MRĄGOWO

Wojskowa Majówka ucieszy wszystkich małych i dużych wielbicieli czołgów. Potrwa przez całe 9 dni aż do 6 maja. Atrakcji będzie całe mnóstwo: wystawa ok. 70 pojazdów wojskowych, pożarniczych i policyjnych, przejażdżki ciężkim sprzętem, własnoręczne odpalanie silnika czołgowego, no i oczywiście atrakcja bez której żadna wojskowa impreza się nie odbędzie czyli jedzenie grochówki!

Mnóstwo atrakcji czekać będzie na molo przy skwerze Jana Pawła II – gry i zabawy z różnych zakątków Europy, „podróż” po wielkiej mapie, malowanie, pokaz baniek mydlanych czy literacko-rock’n’rollowy koncert z wierszami Tuwima. 5 maja coś dla miłośników klimatów bagienno-szuwarowych czyli Majowe Szantowanie. Tego samego dnia odbędzie się też Mrągowski Bieg na Orientację, w którym jak najbardziej mile widziane będą też całe rodziny.

 

SŁUPSK

3 maja między 14:00 a 19:00, na ul. Wojska Polskiego odbędzie się SALWA, czyli Słupska Akcja Lokalnego Wystrzału Artystycznego! To spore kulturalne przedsięwzięcie, w którym dzieci odnajdą na pewno dużo atrakcji. Ulica podzielona zostanie na trzy strefy: akcji z atrakcjami tanecznymi i teatralnymi, reakcji z przestrzenią warsztatową i zasobów z licznymi jarmarkami.

 

GRUDZIĄDZ I OKOLICE

Majówka w tych okolicach będzie w tym roku wyjątkowo bogata w przeróżne atrakcje. Dla dzieci najciekawszy będzie pewnie piknik militarny, w ramach którego, 3 maja otwarta dla zwiedzających będzie Cytadela. Z tej okazji jednostki wojskowe stacjonujące w Grudziądzu wystawią sprzęt wojskowy i uzbrojenie, zarówno zabytkowe jak i współczesne.

1 maja w pobliskim Chełmnie odbędzie się Frisbee Day, czyli nauka zabawy z dyskiem dla młodszych i starszych. A następnego dnia –  Zabawy w Dniu Flagi, którym przyświecać będzie hasło „Wiedza Ratuje”. Dzieci dowiedzą się jak uratować człowieka, ale i jak ratować się przed chorobą, nudą czy smutkiem. Gigantyczne bierki, nauka znakowania rowerów, megaplanszówki, zabawa w twistera, cyrkowe sztuczki…uff… a to i tak tylko część wszystkich atrakcji!

Z kolei 1 maja na Zamku w Świeciu odbędzie się Dzień Kultury Średniowiecznej. Najmłdoszych najbardziej zainteresuje pewnie szkółka szermiercza, ręczne wybijanie monet, malowanie herbów na tarczach i malowanie twarzy w barwy turniejowe.

 

SZCZECIN I OKOLICE

Między 1 a 3 maja koniecznie wpadnijcie do alei pod platanami na Szczecińskich Jasnych Błoniach. Odbywać się tam będzie wielki Jarmark Szczeciński, na którym swoje smakołyki z różnych stron świata zaprezentuje ponad 100 wystawców. Na najmłodszych czekają dmuchane zamki i malowanie buziek.

3 maja z kolei w tym samym miejscu odbędzie się dodatkowo rodzinny i sportowy piknik. Wśród atrakcji przewidziane są biegi na 5 i 10 km, tańce, koncerty, a dla najmłodszych plac zabaw i zjeżdzalnie.

Do pobliskiego Gryfina zjedzie się z kolei całkiem sporo muzycznych gwiazd w ramach Dni Gryfina. W dniach 1-2 maja posłuchamy takich artystów jak: Kobranocka, Dżem, Róże Europy, Sztywny Pal Azji.

 

KOŁOBRZEG

1 maja odbędzie się tu Festyn Rodzinny. Dzieci znajda sporo atrakcji dla siebie: balonowa zumba, zabawy animacyjne, warsztaty plastyczne, malowanie twarzy, gry wielkoformatowe to tylko niektóre z nich.

 

Marysia Dąbrowska

Dziennikarka, absolwentka szkoły filmowej w Łodzi. Przez wiele lat pracowała w magazynie Joy, w którym prowadziła dział urody i pełniła obowiązki zastępcy redaktor naczelnej. Od ponad roku jej zainteresowania krążą bardziej wokół tematów macierzyńskich. Uwielbia gotować i jeść. Planować podróże i podróżować. A także czytać książki, najchętniej swojemu synkowi.

Dodaj komentarz

Chcemy być z Tobą w stałym kontakcie.

Zostaw swojego maila, aby otrzymać darmowe inspiracje, informacje o naszych akcjach, promocjach i najnowszych postach.

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych i otrzymywanie od mamawokolicy.pl informacji handlowych.