Dwie małe, różowe kreseczki oznaczają czasami wielką radość, a czasami duże zaskoczenie. Jedno jest pewne – Twoje życie się zmieni. Dla wielu z nas moment ten bywa niełatwy, jeśli jeszcze dodamy do tego nasze dotychczasowe życie zawodowe. Masz swoją mniej lub bardziej ulubioną pracę, poświęcasz jej czas, energię i swoje zaangażowanie. Co teraz? Jak połączyć macierzyństwo z pracą zawodową, z robieniem kariery? Jak pokazuje wiele przykładów – da się 🙂

W swojej pracy w działach personalnych spotkałam różne strategie podejścia do tematu, w tym bardzo skrajne, od: „jestem chora” i idę na zwolnienie, i wtedy ślad po pracowniku zanika, aż po pracę do ostatniej chwili, prawie do porodu… Żadna z nich nie jest (nie była, jak dotąd) dobrą strategią. Na pewno ten czas wymaga innego podejścia, przede wszystkim do siebie. Zrób wszystko, aby był to czas dla Ciebie.

Wiele kobiet deklaruje – „zaraz po urodzeniu wracam, znikam na chwilę” albo wręcz odwrotnie, „po porodzie zamierzam zostać z dzieckiem tak długo, jak się da”. Każdy ma własny pomysł na siebie. Sama wiesz, co będzie dla Ciebie najlepsze. Pamiętaj, że masz prawa, ale pamiętaj też o dobrych praktykach względem swojego pracodawcy.

Istnieje szereg przepisów chroniących przyszłe mamy. Wszystkie przepisy reguluje Kodeks Pracy. Kilka najważniejszych to:

  • Kobiety w ciąży nie można zatrudnić przy pracach, które mogą być szkodliwe dla zdrowia jej i dziecka.
  • Nie można też zwolnić kobiety w czasie ciąży z pracy, chyba, że dyscyplinarnie. Kobieta w ciąży może stracić pracę jedynie z powodu upadłości lub likwidacji zakładu.
  • Przyszła mama nie może pracować w godzinach nadliczbowych, ani nocą, ani też być oddelegowana poza stałe miejsce pracy.
  • Kobieta w ciąży ma też prawo do zwolnienia na czas wykonania zaleconych przez lekarza badań w związku z ciążą, jeżeli nie mogą one być przeprowadzone poza godzinami pracy.
  • Gdy ciąża uniemożliwia kobiecie wykonywanie dotychczasowych obowiązków, pracodawca powinien wyznaczyć jej inne zadania, np. zaproponować inne stanowisko, zachowując jednocześnie ten sam poziomu wynagrodzenia. Jeżeli przeniesienie do innej pracy spowoduje obniżenie pensji, wtedy należy jej się dodatek wyrównawczy.

A co po urodzeniu dziecka?

  • Urlop macierzyński – 20 tygodni po urodzeniu jednego dziecka lub od 31 do 37 tygodni po urodzeniu dwójki lub więcej.
  • Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego kobieta ma prawo do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, który można wykorzystać od razu w pełnym wymiarze lub maksymalnie w czterech częściach (UWAGA! dotyczy to nie tylko mam, ale także ojców).
  • Po powrocie z urlopu macierzyńskiego kobieta ma prawo wrócić do uprzednio wykonywanej pracy.
  • A co jeśli nie chce wracać do pracy? Po okresie urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, mama lub tata może skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego. Wymiar tego urlopu to 3 lata, które można podzielić na maksymalnie pięć części. Nie może on jednak trwać dłużej niż do momentu ukończenia przez dziecko 6 lat.

Pamiętaj o tym, że to jak „załatwisz” sprawę ze swoim pracodawcą, będzie mieć wpływ na Twój powrót do pracy. Podziel się swoją radością, czyli poinformuj pracodawcę o swojej ciąży, tak żeby mógł zaplanować pracę, podzielić ją pomiędzy inne osoby, albo zatrudnić kogoś na Twoje miejsce. Deklaruj jasno, kiedy chcesz zwolnić tempo, kiedy nie czujesz się komfortowo, a w czasie nieobecności bądź w kontakcie z firmą. Działa to w obie strony – Ty wiesz, co się dzieje w firmie kiedy Ciebie nie ma, a z drugiej strony informujesz, co u Ciebie słychać.

Pamiętaj – informuj pracodawcę o swoich planach z wyprzedzeniem. Mamy zajęte innymi tematami zapominają często przekazać informację, że planują powrót i od kiedy, albo że chcą przedłużyć urlop. Bardzo często pracodawca nie zna Twoich planów, w związku z tym czasami trudno zaplanować mu działania, tak aby Twoja nieobecność nie zmniejszała skuteczności działania firmy.

Rozmawiaj – mów o swoich potrzebach i prawach, ale zapytaj również o oczekiwania pracodawcy (nie mówię o sytuacji, kiedy dotychczas wasze relacje nie były najlepsze). Firma też ma swoje prawa. Jeśli do tej pory pracodawca był fair w stosunku do Ciebie, odwdzięcz mu się tym samym. Wykonaj ruch ze swojej strony i pokaż, że zależy Ci na pracy i z sukcesem potrafisz połączyć pracę z byciem Mamą, tak jak wcześniej z sukcesem realizowałaś swoje zadania.

Wiele dużych firm działających na rynku wdraża programy dla Mam i oferuje. Sprawdź czy w Twojej firmie nie ma również takiego programu.

Aleksandra Skrzypczak

Aleksandra Skrzypczak

Aleksandra Skrzypczak - psycholog, coach. Od lat pracuje w strukturach HR dużych międzynarodowych firm. Z uwagą śledzi kobiece kariery w biznesowym świecie. We wszystkim, co robi poszukuje równowagi i dobrych rozwiązań. Uważa, że każdy z nas jest wyjątkowy i posiada swój niepowtarzalny dar, talent. W chwilach wolnych podgląda świat przez obiektyw aparatu fotograficznego.

Dodaj komentarz

Chcemy być z Tobą w stałym kontakcie.

Zostaw swojego maila, aby otrzymać darmowe inspiracje, informacje o naszych akcjach, promocjach i najnowszych postach.

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych i otrzymywanie od mamawokolicy.pl informacji handlowych.