Bohater „Misia” Stanisława Barei, w jednej z najsłynniejszych scen polskiego kina, odgrażał się, że w życiu nie poszedłby do teatru. Ja wręcz przeciwnie. Gdybym miała taką możliwość, w teatrze spędzałabym każdy wieczór. Cierpliwie czekam też na moment, w którym mój, półtoraroczny obecnie syn, będzie mógł wybrać się ze mną na swój pierwszy spektakl teatralny. Coś czuję, że ten dzień nastąpi wkrótce. Coraz więcej teatrów tworzy spektakle dla coraz młodszych widzów. Skrojone na miarę ich możliwości, interaktywne, wciągające, działające na wszystkie zmysły, mądre, w ciekawy, przystępny sposób mówiące o ważnych rzeczach. Zobacz, jakie premiery szykują się w Twojej okolicy.

 

  1. WARSZAWA

Teatr Lalka   – Król Marionetek

premiera 15 marca, 7+, 60 minut

Poetycka sceneria zainspirowana malarstwem Tadeusz Makowskiego, dźwięk skrzypiec, atmosfera jakby z pogranicza jawy i snu. Właśnie w ten sposób twórcy przedstawienia zabierają nas do niezwykłego świata lalek. Wspólnie z aktorami, tancerzami i muzykami poznajemy tajemnice lalek.

 

 

 

  1. KRAKÓW

Teatr Groteska – Kto pocieszy pechowego Nosorożca?   

Premiera 7 kwietnia, 3+

Piękną bajkę o pechowym nosorożcu, w latach ’60 napisała dla swojej córki filozof, Leszek Kołakowski. Nie została ona jednak puszczona do druku przez cenzurę i wiele lat przeleżała w szufladzie. Dziś na szczęście możemy już z jej mądrości czerpać. A opowiada o odkrywaniu własnej tożsamości, poszukiwaniu przyjaźni, stawianiu czoła własnym niedoskonałościom, które wcale niedoskonałościami mogą nie być. Całość doprawiona rytmicznymi piosenkami i piękną choreografią.

 

  1. KATOWICE

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum (ateneum.art.pl) – Piaskowy Wilk

Premiera 7 kwietnia

To z kolei sceniczna wersja opowiadań słynnej szwedzkiej autorki Asy Lind. Poznajemy w nim Karusię i wymyślonego przez nią Piaskowego Wilka. Wyimaginowany przyjaciel bawi się z dziewczynką, kiedy rodzice nie mają na to czasu, wyjaśnia jej przeróżne zagadki świata i tłumaczy czemu na przykład nie musi bać się potworów. Jest zawsze, gdy potrzebuje go obok. Spektakl pięknie pokazuje różnice w postrzeganiu świata przez dzieci i dorosłych i podkreśla, jak ważne jest aby te dwa światy umiały się ze sobą komunikować. Oprócz gdy aktorów i teatru lalek, zobaczymy też projekcje multimedialne.

 

  1. TORUŃ

Teatr Baj Pomorski  – Literkowo

Premiera 15 kwietnia, 2-7 lat, 45 minut

 

Spektakl w zabawny i przyjemny sposób, wyjaśnia najmłodszym, skąd się biorą słowa, w jaki sposób łączą się w pary i jak można się nimi bawić. Dzięki krótkim, wierszowanym wyliczankom szybko wciąga dzieci do zabawy i rozbudza w nich chęć poznawania tego niezwykłego świata. Dodatkowo stymuluje też rozwój mowy i naukę czytania.

 

  1. RZESZÓW

Teatr Maska – Gwiezdnik

Premiera: 8 kwietnia, 6+

Czy wiecie, że każda, bez wyjątku każda gwiazda co noc opowiada piękną, mądrą historię? Ich głosy snują się nad dachami domów, w kominach, odbijają się od okien i bezpowrotnie znikają. No chyba, że wcześniej trafią do srebrnej księgo Gwiezdnika… Pewnej nocy taki właśnie tajemniczy Gwiezdnik odwiedza sześcioletnią Kirę, która właśnie odkryła, że są na świecie pytania, na które nie zawsze można znaleźć łatwą odpowiedź i tematy, na które dorośli niezbyt chętnie chcą z nimi rozmawiać.

Spektakl w mądry i pogodny sposób pomaga dzieciom na nie znaleźć na nie odpowiedź. W tę podróż zabiera je przewodnik – Gwiezdnik.

 

  1. ŁÓDŹ

Teatr Arlekin – KrUlewna Śnieżka

Premiera: 24 marca, 5+, 90 minut (z przerwą)

Bajka niepokorna, bajka na opak – tak twórcy przedstawienia opisują ją w największym skrócie. Już sam błąd ortograficzny w tytule zapowiada, że czeka nas coś zupełnie nietypowego. Poznamy w niej Śnieżkę i siedmiu krasnoludków, ale nie będą one miały nic wspólnego z postaciami, które dobrze znamy z klasycznej bajki. Fabuła spektaklu oparta została na słynnej książce Bohdana Butenki o tym samym tytule. Sam Butenko również stworzył też scenograficzne projekty do przedstawienia.

 

  1. WROCŁAW

Wrocławski Teatr Lalek – Dżungla

Premiera 7 kwietnia, 0,5-2,5 lat, 30 minut

Odgłosy ptaków, szmer roślin, chrobot owadów, soczysta, wielobarwna zieleń dżungli. Podczas spektaklu widzowie przeniosą się do tajemniczego świata natury i będą mogli poznać wszystkimi swoimi zmysłami. Twórcy, zafascynowani bogactwem amazońskiej dżungli, chcą pokazać jak wiele więzi łączy nas z naturą i w jaki sposób możemy żyć z nią w harmonii. Zapraszają do tego świata

Wszystkie plakaty wykorzystane w powyższym artykule pochodzą ze stron teatrów.

Marysia Dąbrowska

Dziennikarka, absolwentka szkoły filmowej w Łodzi. Przez wiele lat pracowała w magazynie Joy, w którym prowadziła dział urody i pełniła obowiązki zastępcy redaktor naczelnej. Od ponad roku jej zainteresowania krążą bardziej wokół tematów macierzyńskich. Uwielbia gotować i jeść. Planować podróże i podróżować. A także czytać książki, najchętniej swojemu synkowi.

Dodaj komentarz

Chcemy być z Tobą w stałym kontakcie.

Zostaw swojego maila, aby otrzymać darmowe inspiracje, informacje o naszych akcjach, promocjach i najnowszych postach.

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych i otrzymywanie od mamawokolicy.pl informacji handlowych.