Zasady bezpieczeństwa w serwisie mamawokolicy.pl

Bezpieczeństwo w sieci

1. Włącz HTTPS

Korzystanie z protokołu HTTPS zamiast HTTP oznacza, że szyfrujesz komunikację pomiędzy Twoim komputerem a serwerem. Potencjalny szkodnik nie jest w stanie przechwycić i modyfikować tak przesyłanych informacji.

W praktyce oznacza to pewność, że dane, które otrzymujesz są rzeczywiście danymi wysłanymi przez serwer. Przeglądarki zazwyczaj sygnalizują korzystanie z protokołu HTTPS symbolem lub kolorem na pasku adresu.

2. Nie pozwól, aby ktoś wyłudził od Ciebie informacje

Chociaż w serwisie mamawokolicy.pl darzymy się wzajemnie zaufaniem, to należy pamiętać, że nie zawsze osoby, z którymi nawiązujemy kontakt są tymi za kogo się podają. Dlatego korzystając z internetu zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania! Oto kilka zasad, które znacząco zwiększą nasze bezpieczeństwo w trakcie serfowania po sieci:

 1. Nigdy (naprawdę nigdy…) nie podawaj drugiej osobie, ani nie publikuj swoich wrażliwych danych. Wrażliwe dane to m.in. dane kontaktowe (adres zamieszkania, numer telefonu, adres email).
 2. Nie publikuj i nie zamieszczaj niczego, co może posłużyć postronnym osobom do zlokalizowania Ciebie i Twoich bliskich.
 3. Uważaj na to, co publikujesz.
 4. Jeżeli zobaczysz podejrzany profil lub wpisy drugiej osoby wydadzą Ci się obraźliwe lub w jakikolwiek sposób podejrzane, pamiętaj, żeby zgłosić to naszym administratorom.
 5. Każdy profil oraz wpis zawiera opcję “Zgłoś”. Używając tej opcji możesz anonimowo zgłosić podejrzane treści. Administrator serwisu przyjrzy się takiemu zgłoszeniu i podejmie stosowne kroki.

3. Uważaj na wirusy

Nigdy nie otwieraj, nie odpowiadaj, ani nie przekazuj dalej e-maili oraz wiadomości z komunikatora jeżeli nie znasz lub nie masz zaufania do nadawcy. Zawsze sprawdzaj załączniki programem antywirusowym. Załączniki niewiadomego pochodzenia mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Po otwarciu takiego załącznika może ono zainstalować się na komputerze bez naszej wiedzy.

 4. Zachowaj swoje hasło dla siebie

Nigdy nie udostępniaj nikomu swojego hasła do serwisu lub haseł, których używasz gdzie indziej. Twoje hasło powinno być znane tylko Tobie. Pamiętaj, że serwis nigdy nie prosi o żadne Twoje dane, w tym hasło.

5. Silne hasło to mniejsze prawdopodobieństwo włamania

Co roku w Internecie publikowana jest lista najczęściej używanych haseł. Łatwo to znaleźć. Pamiętaj, że  złamanie hasła, takiego jak np. “123456” lub “password” nie stanowi praktycznie żadnego problemu dla średnio rozgarniętej osoby, a co dopiero dla profesjonalnego hakera.
Oto kilka wskazówek, jak wzmocnić swoje hasło:

 1. Używaj zarówno małych, jak i DUŻYCH liter.
 2. Używaj znaków interpunkcyjnych (:>{^#@ itp.).
 3. Nie wpisuj pojedynczych słów lub jeżeli ich używasz, celowo popełniaj błędy ortograficzne.
 4. Pamiętaj, że hasło powinno być długie – minimum 8 znaków.
 5. Pozamieniaj niektóre litery w cyfry i zmodyfikuj wielkości liter – może Ci w tym pomóc klawiatura telefonu.
 6. Nie używaj dat, które są bezpośrednio związane z Tobą.
 7. Nie używaj jednego hasła w wielu serwisach – w przypadku włamania na jeden z nich, włamanie na kolejne nie stanowi problemu.
 8. Staraj się co jakiś czas zmieniać hasło – nie musisz zmieniać całego hasła, wystarczy, że zmienisz np. jedną literę lub cyfrę.

6. Jeżeli korzystasz z serwisu w miejscu publicznym lub w pracy – pamiętaj o tym, żeby się wylogować

7. Zachowaj zdrowy rozsądek

Kieruj się zasadą – jeżeli coś brzmi zbyt dobrze, aby być prawdą, to najprawdopodobniej nią nie jest! Ta zasada stosowana w realnym życiu, tym bardziej sprawdza się w Internecie.

 8. Nadmierne zaufanie może zaszkodzić

Nie organizuj spotkania z nowo poznaną osobą, zwłaszcza jeżeli ona nalega na to. Dajcie sobie czas, poznajcie się najpierw za pomocą naszego serwisu. Postaraj się znaleźć jakieś informacje o drugiej osobie w sieci. Kiedy już zdecydujesz się na spotkanie, pamiętaj, że zawsze możesz zabrać ze sobą osobę trzecią.

To tylko kilka zasad bezpieczeństwa, które mamy nadzieję pomogą Ci bezpiecznie korzystać z Internetu i z naszego serwisu. Pamiętaj, że nic nie zastąpi Ci Twojego trzeźwego spojrzenia i zdrowego rozsądku. Jeżeli masz dodatkowe pytania, wątpliwości lub jeżeli chcesz zgłosić naruszenie zasad serwisu, pamiętaj, że możesz zawsze się z nami skontaktować za pomocą formularza kontaktowego.

Nasi Partnerzy

Good Wood